facebook
                                                                                                                                                                                                                                     

 

 

 

 

SPOTKANIA ZE SZTUKĄ

Dnia 25 października 2013 roku uczniowie grup prawniczych z klas 1Lab i 2Lab lekcje poświęcone sztuce zrealizowali w katowickich muzeach. Ze sztuką nieprofesjonalnych malarzy śląskich, skupionych w różnych grupach, zapoznali się w Galerii Wilson, która ma swoją siedzibę w dawnej kopalnianej cechowni. Ten niezwykle ciekawy i obecnie chyba najbardziej znany obiekt wystawienniczy Katowic zrobił ogromne wrażenie na młodych ludziach, którzy mogli także zapoznać się z harmonogramem imprez organizowanych w tej galerii. Drugim założonym punktem programu była wizyta w Nikiszowcu – unikalnej w skali światowej dzielnicy robotniczej Katowic. W Muzeum Historii Katowic /Dział Etnologii Miasta/, które tam ma swoją siedzibę, uczniowie mieli okazję oglądać obrazy słynnych malarzy naiwistów: Sówki, Ociepki, Gawlika i Wróbla. Tam także, ku powszechnej radości, zobaczyli, jak dawniej na Śląsku mieszkano. Wielu spośród zwiedzających po raz pierwszy widziało żeleźniok czy byfyj. Zwieńczeniem dnia była lekcja muzealna w Muzeum Śląskim. Wykład poświęcony analizie dzieła malarskiego, zakończony samodzielną analizą i opisem wybranych obrazów przez uczniów, zakończył bardzo ciekawy i interesujący dzień. Pierwsze w cyklu spotkanie ze sztuką zorganizowali K. Jarzyńska i A. Rudziarczyk.

 

Wycieczka wolontariatu

W dniach od 17 do 19 października odbyła się wycieczka grupy wolontariatu z naszej szkoły do Górek Wielkich. Na wycieczkę pojechało 10 wolontariuszy z pedagogiem szkolnym. Podczas wycieczki uczestnicy mieli czas by się poznać oraz opracować program szkolnego koła wolontariatu na najbliższy roku. Okazało się że uczestnicy mają dużo dobrych pomysłów. Powstał więc interesujący program. Ciekawe czy wystarczy nam sił aby go zrealizować. Pierwsze prace społeczne zrealizowaliśmy już w Górkach Wielkich. Z przyjemnością wolontariusze pomogli w jesiennym porządkowaniu terenu. Wycieczka skończyła się a przed całą grupą mnóstwo wyzwań :-)

 

Mechatronicy w zabytkowej kopalni Guido

W dniu 15.10.2013 r. uczniowie klasy IVMi mieli okazję zobaczyć zabrzańską zabytkową kopalnię Guido. Zwiedzanie górniczego muzeum znajdującego się na poziomie 320 metrów było nie lada atrakcją. Kopalnia, której twórcą i właścicielem był Guido Henckel von Donnersmarck, powstała w 1855 roku. Obecnie dla zwiedzających są udostępnione dwa poziomy – 170 i 320 metrów. Chodząc w wydrążonych chodnikach, mieliśmy okazję poznać, jak rozwinęła się technika górnicza od końca XIX wieku do czasów obecnych. Mogliśmy zobaczyć, jak pracowali dawni gwarkowie, wspomagani siłą mięśni koni, a także jak pracuje współczesny kombajn chodnikowy oraz jak odbywał się transport węgiel na powierzchnię dawniej, a jak dziś. Oprowadzający nas przewodnik, były górnik, miał ogromną wiedzę, a do tego posiadał niezwykłe poczucie humoru. Przy okazji zwiedzania zabytkowej kopalni dał nam także niezłą lekcję języka śląskiego, szczególnie gwary górniczej. Ciekawą lekcję techniki i historii zorganizował dla nas zabrzanin - prof. A. Mucha.

 

Wycieczka do Zwardonia

W dniach 9-11 października br. uczniowie klas 4Mi i 2 Lab wzięli udział w wycieczce do Zwardonia.

 
Logowanie

60-lecie Szkoły
Srebrna Szkoła
Patronat Szkoły:
Projekty

Projekt

Przyjaciel Szkoły

Gazetka Szkolna

Zdobyte certyfikaty

 

Partnerzy:

 

stat4u

sameDomain value=/div height=nbsp;nbsp;